Lékárna U Sv. Anežky  Lety
603 188 833

Novinky

20.05.2022

Jak používat těhotenský a ovulační test

Jak používat těhotenský a ovulační test

Ženské hormony důležité pro těhotenské a ovulační testy

  1. Luteinizační hormon (LH) – během prvních 14 dnů ovariálního cyklu (folikulární fáze) dochází vlivem folikostimulačního hormonu k dozrávání folikulu (tzv. Graafův folikul) a zvyšuje se produkce hormonů estrogenů.

Estrogeny hrají též důležitou roli v obnově a růstu děložní sliznice.

Ke konci folikulární fáze začíná hrát svou roli i LH. Pomáhá dozrání Graafova folikulu a přibližně 14. den cyklu účinkem LH proběhne ovulace. Graafův folikul praská a vajíčko je uvolněno do břišní dutiny. Následně se dostane vejcovodem až do samotné dělohy. Principem ovulačních testů je změna hladiny LH.

  1. Choriový gonadotropin (hCG) – hCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Po prasknutí Graafova folikulu (v luteální fázi) se folikulární buňky přetvoří v tzv. žluté tělísko, které tvoří estrogeny a progesteron. HCG právě stimuluje tvorbu žlutého tělíska. Produkovaný hormon progesteron má vliv na sekreci děložní sliznice, která je následně schopna přijmout oplozené vajíčko.

Na principu zvýšené hladiny hCG je založena detekce těhotenských testů.

celý článek
20.05.2022

Zdravé srdce a cévy jsou základ pro dlouhý život

Zdravé srdce a cévy jsou základ pro dlouhý život

Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Bohužel se zdá, že vlivem epidemie COVID-19 úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění po mnoha letech opět stoupá, a to i přes rozvoj v oblasti diagnostických a léčebných postupů.

celý článek
17.05.2022

Záněty močových cest

Co jsou to močové cesty a jak se dělí

Vylučovací systém je tvořen ledvinami a močovými cestami. Hlavním úkolem je vylučování odpadních látek (exkrece) a udržování přiměřeného obsahu vody a iontů v organismu (tzv. homeostáza). Močové cesty se dělí na horní (ledvinná pánvička, kalich a močovod) a dolní (močový měchýř a močová trubice).

Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře (cystitida), močové trubice (uretritida) nebo močových cest. Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny (pyelonefritida).

celý článek
17.05.2022

Den hypertenze - měření stáří cév

Den hypertenze - měření stáří cév

celý článek
29.04.2022

Ptali jsme se v lékárně ...

Tentokrát jsme zavítali do Přelouče, konkrétně do Lékárny U Zlatého raka, která se pyšní rozsáhnou nabídkou veterinárních přípravků. Na naše zvídavé otázky odpovídala milá paní doktorka farmacie - Marie Filipová.

celý článek
25.04.2022

Nepečené dezerty

Existuje mnoho výtečných dezertů, během jejichž přípravy nemusíte stát u rozpálené trouby ani nepotřebujete mnoho pekařských zkušeností. Jde o nepečené dezerty, které jsou často i zdravější než pečené, rychle připravené a pochutná si na nich celá rodina nebo návštěva.

celý článek
21.04.2022

Uplatnění hořčíku v ženském zdraví

Hořčík je esenciální prvek, jehož deficit byl popsán již v polovině 20. století.  Jedná se převážně o intracelulární kationt, který je nezbytnou součástí více než 300 enzymů, které se účastní takřka všech metabolických drah, jakož i signalizační role, energetického metabolizmu a reparačních procesů genetické informace.

celý článek
17.04.2022

Péče o zdraví domácích mazlíčků

Naši domácí mazlíčci často potřebují kromě zdravé stravy a dostatku pohybu také další péči o zdraví. Například je pravidelně musíme zbavovat parazitů, ať už těch vnějších, nebo vnitřních. Mnoho pejsků a kočiček se za svůj život bohužel nevyhne ani zánětu oči nebo uší. Naštěstí jsou v lékárně k dostání kvalitní veterinární přípravky, které tyto potíže vyřeší. Kromě léčiv ale v lékárně pro svého psa nebo kočku seženete doplňky stravy pro zdraví kloubů nebo kůže a srsti.

celý článek
13.04.2022

Proces umístění klienta do domova pro seniory

Přinášíme vám rozhovor s Mgr. Klárou Buttovou, vedoucí sociální pracovnicí domova pro seniory Sue Ryder, která má mimo jiné na starost také evidenci žádostí. Přečtěte si, jak ze zkušeností neziskové organizace Sue Ryder proces umístění klienta funguje a v čem se může lišit od jiných zařízení. 

celý článek
09.04.2022

Rehabilitace u pacientů s diabetes mellitus

Diabetes mellitus (DM), běžně nazývaný jako cukrovka, je chronické metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzv. hyperglykemií. Podle nedostatku inzulinu, hormonu slinivky břišní, který je zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi, rozlišujeme dva základní druhy: DM I. typu a DM II. typu.

celý článek
05.04.2022

Měření stáří cév

Svůj kalendářní věk znáte.... Znáte i věk svých cév? Prevence jako nejlepší léčba aneb Co můžeš udělat pro své zdraví dnes, neodkládej na zítřek! Přijďte si změřit stáří svých cév do vybraných lékáren sdružení Moje lékárna.

 

celý článek
05.04.2022

Účinná detoxikace: silymarin a kurkumin

Naše tělo je úžasným, nenapodobitelným organismem, který funguje jako celek díky buňkám tvořícím tkáně a orgány. Každým dnem v našem těle proběhnou miliardy biochemických reakcí, které na jedné straně obnovují a tvoří buňky nové, na straně druhé rozkládají buňky odumřelé či poškozené.

celý článek
01.04.2022

Pomocné tlapky o. p. s.

Co pro váš může udělat speciálně vycvičený pes? Kterým klientům poskytujeme na míru vycvičené psy? 

celý článek
28.03.2022

Příběh Lenky Štochlové

Jmenuji se Lenka Štochlová, je mi 42 let a pocházím z Příbrami. Mám dospělou dceru Lenču a 9 let jsem v invalidním důchodu. Byla jsem zdravotní sestrou na ortopedickém oddělení. Svou práci jsem milovala a moc mi chybí.

 

celý článek
24.03.2022

Jak si správně přivolat pomoc

První pomoc – pojem, který se zdá být notoricky známý a naprosto triviální. Co se však pod tímto pojmem opravdu skrývá? První pomoc není jen zástava krvácení, zavázání podvrtnutého kotníku nebo zvednutí starší ženy, která upadla na ulici. První pomoc zahrnuje také zavolání odborné pomoci na místo, kde se nachází osoba se zdravotními potížemi. 

celý článek